آزمایشگاه بتن

انجام انواع مختلف آزمایشات بتن

بتن یک ماده بسیار کاربردی در صنعت ساختمان می باشد و آزمایش بتن امری اجتناب ناپذیر می باشد که البته در چندین سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آزمایش بتن، به دو روش مخرب و غیر مخرب تست می شود و تستی است که برای سنجش مقاومت بتن انجام می شود. روشی که برای آزمایش بتن استفاده می شود باید به دقت سنجیده شود و یک سری نکات و معیارها را در انتخاب آن در نظر بگیریم معیارهایی مانند: دقت، هزینه، مدت زمان و .. می باشد.

دلیل اهمیت آزمایش بتن

ضرورت انجام آزمایش بتن

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که دلیل از انجام آزمایش بتن چه می باشد. بهتر است بدانید که این نوع آزمایش در سالیان اخیر اجباری شده است و علت آن هم ضرورت تعیین مقاومت بتن می باشد. این آزمایش بر روی بتن های استوانه ای و مکعبی انجام می گیرد. و دارای دلایلی مهمی مانند: تعیین عمق نفوذ آب، تعیین زمان گیرش بتن، تعیین مقاومت های فشاری، خمشی، کششی بتن و … می باشد.

آزمایش تضمین کیفیت بتن

کنترل کیفی بتن خمیری، کنترل کیفی بتن سخت شده با قالب، کنترل کیفی بتن سخت شده درون قطعه

آزمایش های دوام بتن

شرایط محیطی، خوردگی آرماتور، انتشار و نفوذپذیری کلریدها، کربناسیون، جذب آب، تخلخل

تست مقاومت نفوذ در بتن

برای تعیین مقاومت نسبی بتن

آزمایش مقاومت فشاری بتن

به منظور حفظ کیفیت مورد نظر بتن در طول مدت عمل آوری

تست کرگیری در بتن

بررسی مقاومت فشاری بتن

آزمایش Pull out در بتن

برای بدست آوردن مقاومت چسبندگی

فرم تماس زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم

دستگاه آزمایش بتن

نمونه گیری از بتن تازه

نمونه گیری از بتن مستلزم رعایت نکاتی است که باید به آنها توجه کرد به عنوان مثال برای ارزیابی ویژگی های بتن به جای نمونه گیری مستقیم از توده بتن از مخلوط آن نمونه گیری می شود. بنابراین اطمینان از نتایج حاصله از اغلب آزمایش های بتن به شدت وابسته به مسیر نمونه گیری وابسته است.  به طور کلی اندازه نمونه باید بیشتر از ۱۰ درصد از حجم واقعی بتن مورد استفاده باشد و نمونه گیری می تواند از بتنی باشد که از یک پمپ کامیون بتنی تخلیه می شود.

نمونه‌ ممکن است قبل از هر گونه آزمایش برای ارائه نمونه کامپوزیت که منعکس‌کننده ویژگی‌های کلی حجم بتن ارزیابی شده باشد، ترکیب شود. همچنین این نمونه‌ها را می توان به طور جداگانه برای ارزیابی تنوع در ویژگی‌ها و در نتیجه درجه یکنواختی در یک دسته از مخلوط تست کرد.

مراحل انجام آزمایش بتن

بتن، برخلاف سایر مصالح ساختمانی که معمولاً به صورت آماده در دسترس است، بایستی قبل از استفاده ساخته شود. بنابراین مصالح تشکیل دهنده ی بتن باید قبل از ساخت به میزان لازم آماده شده و پس از حصول اطمینان از کیفیت مطلوب آنها با هم مخلوط گردند. جهت کسب اطمینان از کیفیت مطلوب مصالح، انجام آزمایش ضروری است. ضمناً لازم است قبل از شروع عملیات اجرایی، فرمول ترکیب بتن به طور دقیق در آزمایشگاه تعیین و نمونه ی آن ساخته شود، سپس در هنگام بتن ریزی نیز از طریق نمونه گیری و آزمایش نمونه ها، اطمینان لازم از کیفیت بتن مورد نظر حاصل شود. کشورهای مختلف استانداردهای خاصی را تدوین نموده اند که از آن جمل می توان به استانداردهای ASTM (آمریکا)، BS (انگلستان)، DIN (آلمان) و ISIRI (موسسه ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران) اشاره نمود.

  • تعیین نرمی سیمانبه دلیل اینکه در هنگام مصرف سیمان، هیدراتاسیون از سطح ذرات سیمان آغاز می گردد، لذا مساحت کل سطح سیمان معرف میزان ماده ی در دسترس برای هیدراتاسیون می باشد و به همین دلیل تعیین نرمی سیمان اهمیت می یابد.
  • تعیین زمان گیرش سیمان کلمه گیرش، برای سفت شدن خمیر سیمان به کار برده می شود، یعنی تغییر وضعیت از حالت مایع به جامد. گیرش به علت هیدراسیون و با افزایش دمای خمیر سیمان اتفاق می افتد. گیرش اولیه مربوط به افزایش سریع دما و گیرش نهایی مربوط به دمای نهایی است. مدت زمان گیرش سیمان با افزایش درجه حرارت، کاهش می یابد ولی آزمایش نشان داده است که در دمای حدود 30 درجه سانتی گراد اثر معکوس را می توان مشاهده نمود. در درجات حرارت پایین، گیرش سیمان کند می شود. زمان باز کردن قالب ها در سازه های بتنی، با زمان گیرش بتن، ارتباط مستقیم دارد. برای اندازه گیری زمان گیرش سیمان از دستگاه ویکات استفاده می شود.
  • تعیین جرم حجمی سیمان جرم حجمی (چگالی) سیمان یکی از خواص سیمان است که در محاسبات طرح اختلاط و اندازه گیری نرمی سیمان مورد استفاده قرار می گیرد.
  • تعیین مقاومت فشاری سیمان آزمایش مقاومت فشاری ملات سیمان متداول ترین روشی است که برای اندازه گیری مقاومت سیمان به کار می رود، زیرا عملکرد فشاری بتن بیش از عملکرد کششی آن مد نظر است.
  • آزمایش های آزمایشگاهی پس از اتمام حفاری، نمونه های اخذ شده از گمانه ها به آزمایشگاه انتقال پیدا می کند. بر روی آنها آزمایش دانه بندی، آزمایش درصد رطوبت، آزمایش حدود اتربرگ، آزمایش برش مستقیم، آزمایش هیدرومتری و… انجام می شود.

مقالات مرتبط

جدیدترین دوره‌ ها

رشد شما با یادگیری آغاز می‌شود...

آموزش ضوابط ساخت و ساز شهری
23%
تخفیف
0
770,000 تومان
قوانین مشارکت در ساخت
48%
تخفیف

دوره آموزش قوانین مشارکت در ساخت

بدون امتیاز 0 رای
4,200,000 تومان
0
4,200,000 تومان
قانون پیش فروش ساختمان
47%
تخفیف

دوره آموزش پیش فروش ساختمان

بدون امتیاز 0 رای
419,000 تومان
15
419,000 تومان
سوالات شما

قیمت آزمایش بتن از آزمایشگاه به آزمایشگاهی دیگر و از شهر به شهری دیگر متفاوت است. برای بررسی دقیق هزینه ها میتوانید به سایت مرجع آزمایشگاه مورد نظر مراجعه کنید.