کمیسیون املاک

محاسبه آنلاین کمیسیون املاک

اگر برای خرید یا رهن و اجاره ملکی تجاری یا مسکونی به بنگاه‌ها و مشاورین املاک مراجعه کرده باشید، حتما با حق کمیسیون آشنایی دارید. معمولا در بنگاه‌های املاک برای خرید و فروش یا رهن و اجاره ساختمان‌ها داد و ستد صورت می‌گیرد که این معاملات دارای هزینه می‌باشد. مالیات بر معاملات املاک که از طرف دولت تعیین شده است یک بخش است و بخش دیگر حق الزحمه مشاور املاک از معامله بین دو نفر می‌باشد. حق الزحمه مشاور املاک را در اصطلاح حق کمیسیون می‌گویند. از آنجایی که برای بسیاری این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان حق کمیسیون را محاسبه کرد، ما محاسبه‌گر آنلاینی را برایتان آماده کرده‌ایم که در همین صفحه می‌توانید بصورت رایگان استفاده کنید.

حق کمیسیون املاک

محاسبه آنلاین رهن و اجاره با کمک نرم افزار محاسبه حق کمیسیون املاک

با استفاده از ابزارهای زیر شما می‌توانید به راحتی حق کمیسیون اجاره املاک مانند: حق کمیسیون اجاره خانه، محاسبه آنلاین رهن و اجاره برای حق کمیسیون، محاسبه آنلاین هزینه انتقال سند ملک و غیره را محاسبه کنید و به عنوانی ابزارهایی برای کمک املاک آنلاین شما می‌باشد.

محاسبه کمیسیون اجارهمحاسبه کمیسیون فروشانواع حق کمیسیون

حق کمیسیون مبلغی است که در ازای تنظیم قرارداد مابین دو نفر مشاورین املاک دریافت می نمایند. این مبلغ و نحوه محاسبه آن، در معاملات ملکی مختلف از جمله خرید و فروش و یا رهن و اجاره که بیشترین معاملات ملکی را شامل می شوند متفاوت بوده و موارد زیر را شامل می شود:

  • حق کمیسیون خرید و فروش املاک
  • حق کمیسیون رهن کامل املاک
  • حق کمیسیون رهن و اجاره املاک
  • حق کمیسیون مشارکت در ساخت
  • حق کمیسیون معاوضه ملک
  • حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد

خدمات ما در حوزه کمیسیون املاک

محاسبه حق کمیسیون برای خرید و فروش ملک

تعرفه کمیسیون مشاورین املاک هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک تعیین می‌گردد. در سال 99 حق کمیسیون فروش و خرید ملک در شهر تهران به شرح زیر محاسبه می‌گردد که این تعرفه برای تمامی املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان است. اگر ارزش ملک تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان باشد: بنگاه معادل ۰.۵ درصد ارزش ملک خرید و فروش شده را به عنوان حق کمیسیون دریافت می‌کند. (25 دهم درصد از فروشنده و 25 دهم درصد از خریدار) مثال : بنگاه ها برای ۵۰۰ میلیون تومان یا بیشتر از طرفین معامله ۰.۵ درصد اخذ می‌کند که به عنوان حق کمیسیون می باشد.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن و اجاره ملک

در صورتی که رهن و اجاره با هم در قراردادی وجود داشته باشند باید بدین شکل عمل نمود. محاسبه رهن و اجاره با این روش بسیار آسوده است. با این حال ممکن است برخی سردرگم شوند که باید گفت دو روش بالا با هم در اینجا استفاده می شود. در صورتی که در اجاره نامه علاوه بر رهن مبلغی به عنوان اجاره نیز تعیین شده باشد، ابتدا باید میزان رهن را به اجاره تبدیل کرد. سپس عدد آن را با اجاره بها ماهیانه تعیین شده در قرارداد جمع بست.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن ملک

در قراردادهای رهن باید توجه کرد که طبق ابلاغیه جدید وزارت صنعت معدن و تجارت مبلغ حق کمیسیون 1 درصد از کل مبلغ رهن می باشد. در گذشته مشاورین املاک ، حق کمیسیون را این طور محاسبه می کردند که مبلغ کامل رهن را ابتدا به اجاره تبدیل نموده سپس به ازای هر یک میلیون 30 هزار تومان اجاره در نظر می گرفته و جمع می کردند. پس از آن 1 درصد از اجاره 1 ماه به عنوان کمیسیون در نظر می گرفتند.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای اجاره ملک

مشاورین املاک مجاز هستند برای قراردادهای اجاره ملک، 0.5 درصد از مبلغ اجاره بها ماهیانه را به عنوان حق کمیسیون اخذ کنند. این بدان صورت است که از هر طرف 1 درصد دریافت می شود.

مبلغ کمیسیون املاک

کمیسیون املاک در سال 1400 به صورت زیر است:

اگر ملک شما ارزش 500 میلیون تومانی داشته باشد بنگاه موظف است 0.5 % از ارزش ملک خریداری یا فروش رفته را به عنوان حق کمیسیون دریافت کند که نیمی از آن توسط فروشنده و نیمی دیگر توسط خریدار باید پرداخت شود. اما اگر ارزش ملک بیشتر از 500 میلیون تومان باشد برای 500 میلیون تومان از آن بنگاه 0.5% دریافت می کند و برای اضافه مبلغ آن 0.25% به عنوان حق کمیسیون از فروشنده و خریدار دریافت می شود. علاوه بر این خریدار و فروشنده می بایست 0.9% مالیات ارزش بر افزوده هم پرداخت می کردند.

برای مثال اگر ارزش ملک 300 میلیون تومن باشد حق کمیسیون مشاور املاک 0.5% و مالیات بر ارزش افزوده 9% خواد بود. حالا اگر 300 ملیون را در 0.5% ضرب کنیم 1500000 بدست خواهد آمد. حالا برای محاسبه مالیات ارزش بر افزوده باید این 1500000 را در 0.09% ضرب کنیم که 135000 بدست خواهد آمد و مجموع حق کمیسیون و مالیات 1500000+135000=1635000 خواهد بود. یعنی هر یک از طرفین معامله باید یک میلیون و ششصد و سی و پنج هزار تومان به بنگاه پرداخت کنند.

حالا اگر ارزش مک 600 میلیون تومان باشد 500 میلیون تومان آن 0.05% و 100 میلیون آن 0.25% محاسبه می شود پس 50000000 * 0.5% معادل 2500000 خواهد بود و مازاد آن یعنی 100000000*0.25% خواهد شد که معادل 250000 خواهد بود حالا اگر این دو عدد را با هم جمع کنیم 2500000+250000=2750000 و آن را در نه درصد ارزش افزوده کنیم 2750000*0.09 مبلغ 247500 تومان بدست خواهد آمد که اگر با حق کمیسیون جمع کنیم 2750000+247500 مبلغ 2997500 تومان بدست خواهد آمد. پس هر یک از طرفین معامله باید 2997500 تومان به بنگاه پرداخت کنند.همچنین شما می توانید از ابزار محاسبه هزینه انتقال سند ملک کیت ست برای اطلاع از هزینه دفتر اسناد رسمی و تغییر نام سند مالکیت به نام خود استفاده کنید.

تخلفات کمیسیون املاک

تخلفات در حق کمیسیون مشاورین املاک

اتحادیه مشاورین املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی کشور برای آنکه مشکلی در امر داد و ستد مردم در زمینه مسکن بوجود نیاید یا راه حلی در زمینه اختلافات مردم در معاملات مسکن باشد بر اساس قوانین مربوطه صنف، موظف به نظارت بر نحوه محاسبه حق کمیسیون دفاتر معاملات ملک بوده و آنها را موظف کرده تا قیمت‌ها را در دفتر خود نصب کنند. زمانی که مشتریان با آگاهی کامل معامله کرده و اقدام به پرداخت مبلغ حق‌الزحمه مشاورین املاک نمایند مشکلی پیش نمی‌آید. دفاتر املاکی که بدون مجوز صادر شده از طرف اتحادیه اقدام به انجام معاملات کنند، به جزای نقدی و حبس محکوم می گردند. طرفین معامله هم باید پیش از انجام هرگونه معامله، از داشتن مجوز‌های لازم بنگاه اطمینان حاصل نمایند. همچنین گرفتن مبالغ اضافی از طرف بنگاه به عنوان شیرینی یا عیدی کارمندان نیز جزو تخلفات منظور شده و هیچ فردی، اعم از خریدار یا فروشنده موظف به پرداخت هزینه‌ای مازاد بر حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی که بر حسب معامله و ارزش ملک تعیین‌شده، نیستند.

با این حال بسیاری از مردم از روی ناآگاهی گمان می کنند که باید این حق الزحمه را با توجه به درخواست بنگاه پرداخت کنند. علاوه بر این، اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. یکی از مواردی که توسط بازرس اتحادیه صنف معاملات ملکی بازرسی می شود، دفتر ثبت معاملات است و ثبت نکردن معاملات در دفاتر حسابرسی نیز جزو تخلفات و سرپیچی از قوانین محسوب شده و شامل جریمه است.

کلید طلایی مشاورین املاک

یک کتاب بی نظیر در حوزه املاک، با بیان قوی ترین و به روزترین متدهای روز خرید و فروش املاک. برای مشاهده فهرست این کتاب حتما به صفحه اختصاصی کتاب کلید طلایی مشاورین املاک مراجعه کنید.

“این کتاب به قلم مهندس داود کامرانی است.”

کتاب قوانین مشاورین املاک

دوره های آموزشی مرتبط

رشد شما با یادگیری آغاز می‌شود...

0
50,000,000 تومان

دوره جامع مشارکت در ساخت

بدون امتیاز 0 رای
19,900,000 تومان
0
19,900,000 تومان
کمیسیون های مهم شهرداری
25%
تخفیف

کارگاه آموزش کمیسیون های مهم شهرداری

بدون امتیاز 0 رای
750,000 تومان
4
750,000 تومان