بهترین سازنده منطقه ۱۲ تهران

منطقه ۱۲ شهرداری تهران، از مناطق قدیمی شهری تهران است. از شمال به خیابان انقلاب، از غرب به خیابان حافظ و خیابان وحدت اسلامی و از جنوب به خیابان شوش و از شرق به خیابان ۱۷ شهریور و اتوبان شهید محلاتی محدود می‌شود. منطقه دوازده از شمال با مناطق هفت و شش، از شرق با مناطق سیزده و چهاردهٰ، از جنوب با مناطق پانزده و شانزده و از غرب با منطقه یازده همجوار است. منطقه دوازده شهرداری تا سال ۱۴۰۰ به شش ناحیه و سیزده محله تقسیم شده‌است.
قدمت سکونتگاهی آن به دوره صفویه بازمی‌گردد و دوره قاجاریه این منطقه از شهر تهران به عنوان مرکز دارالخلافه برگزیده می‌شود. مستند به گزارش‌های تاریخی عمده رشد و توسعه کالبدی و اجتماعی این منطقه در دوره قاجاریه است. به اعتبار این قدمت و تعدد و تنوع مراکز فرهنگی، تاریخی، امکان مذهبی و تجاری قدیمی از منطقه دوازده شهرداری تهران به عنوان قلب تاریخی تهران یاد می‌شود. به عنوان یکی از مناطق مهم تهران برای جذب گردشگر از اقصی نقاط تهران و ایران و گردشگراان خارجی است. بنا به گزارش‌هایی در ایام تعطیلات نوروز در سال‌ها متوالی قریب چند هزار نفر از مراکز و امکان متعدد گردشگری و تاریخی منطقه دوازده تهران بازدید کردند.
منطقه دوازده تهران بیش از سیصد اثر تاریخی دارد که درصد قابل توجهی از آن‌ها به عنوان آثار ملی به ثبت رسیدند. از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد. کاخ گلستان، بازار، مسجد جامع بازار، مسجد شاه، مدرسه ژاندارک، کلیسای ژاندارک و …

منطقه ۱۲ تهران
(یکی از بهترین مناطق برای ساخت و ساز)

پروژه های انجام شده :
 • پروژه ایکس
 • پروژه کامرانی ۱
 • پروژه کامرانی ۲
 • پروژه کامرانی  ۳

مهندس داوود کامرانی

مهندس داود کامرانی پس از کسب تحصیلات عالی در رشته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، وارد حرفه ساخت و ساز شد. مهندس داود کامرانی تحصیلات خود را علاوه بر رشته مهندسی عمران در رشته حقوق نیز به انجام رسانده و به عنوان برترین مشاور حقوق ساخت سازندگان مطرح تهران و ایران شناخته می شوند. واحدهای ساخته شده توسط ایشان از لحاظ کیفیت و استاندارد از درجات بالایی برخوردار بوده و همواره پیش از اتمام مراحل ساخت، مشتریان و بازار در انتظار خرید از پروژه های ایشان هستند.

نمونه پروژه های انجام شده
ارسال درخواست تماس

این باعث افتخار و خوشحالی ماست که بتونیم با شما صحبت کنیم. بی صبرانه منتظریم تا بتونیم در کنار هم یک اتفاق خوب رو رقم بزنیم.

بهترین پروژه های ساخته شده در منطقه ۱۲

مشخصات پروژه
 • تعداد طبقات:
 • تعداد پارکینگ:
 • مدت زمان پروژه:
 • و …

پروژه ایکس

آدرس پروژه سازنده پروژه مشخصات فنی و .. در این بخش توضیح داده شود. آدرس پروژه سازنده پروژه مشخصات فنی و .. در این بخش توضیح داده شود. آدرس پروژه سازنده پروژه مشخصات فنی و .. در این بخش توضیح داده شود. آدرس پروژه سازنده پروژه مشخصات فنی و .. در این بخش توضیح داده شود. آدرس پروژه سازنده پروژه مشخصات فنی و .. در این بخش توضیح داده شود. آدرس پروژه سازنده پروژه مشخصات فنی و .. در این بخش توضیح داده شود. آدرس پروژه سازنده پروژه مشخصات فنی و .. در این بخش توضیح داده شود.

عکس های داخلی پروژه

قیمت میانگین برخی از محلات منطقه ۱۲ (مهر ماه ۱۴۰۲)

خیابان ایران

۹۰ – ۹۵
میلیون تومان

خانی آباد

۵۵
میلیون تومان

دروازه شمیران

۸۵
میلیون تومان

مولوی

۴۵
میلیون تومان

محلات منطقه ۱۲ شهرداری تهران

محله دروازه شمیران

محله دروازه شمیران در استان تهران و در محدوده‌ی مرکزی شهر تهران واقع شده است. این محله در منطقه ۱۲ شهر تهران قرار گرفته است و از شمال با خیابان انقلاب، از شرق با خیابان هفده شهریور، از جنوب با خیابان مجاهدین و خیابان پیروزی و از غرب با خیابان ابن سینا محدود شده است و با محله‌های ‌بهارستان، ایران، صفا، گرگان، شهید اسدی، خواجه نصیر طوسی، نظام آباد مجاورت دارد.

محله ایران

محله ایران در استان تهران و در محدوده‌ی مرکزی شهر تهران واقع شده است. این محله در منطقه ۱۲ شهر تهران قرار گرفته است و از شمال با خیابان ابن سینا، خیابان مجاهدین و خیابان زرین خامه، از شرق با خیابان آریایی پور و خیابان پیروزی، از جنوب با خیابان هفده شهریور، خیابان گوته و خیابان ایران و از غرب با خیابان امیرکبیر، خیابان کوکب، خیابان مصطفی خمینی و میدان بهارستان محدود شده است و با محله‌های ‌بهارستان، دروازه شمیران، پامنار، صفا، آبشار، امین حضور مجاورت دارد.

محله بهارستان

محله بهارستان در استان تهران و در محدوده‌ی مرکزی شهر تهران واقع شده است. این محله در منطقه ۱۲ شهر تهران قرار گرفته است و از شمال با خیابان انقلاب و خیابان دکتر شریعتی، از شرق با خیابان ابن سینا، از جنوب با میدان بهارستان، خیابان مصطفی خمینی و خیابان امیرکبیر و از غرب با خیابان سعدی جنوبی و خیابان سعدی شمالی محدود شده است و با محله‌های ‌فردوسی، دروازه شمیران، ایران، پامنار، ایرانشهر، بهار، خاقانی، امین حضور، خواجه نصیر طوسی مجاورت دارد.

محله پامنار

محله پامنار در استان تهران و در محدوده‌ی مرکزی شهر تهران واقع شده است. این محله در منطقه ۱۲ شهر تهران قرار گرفته است و از شمال با خیابان امام خمینی، خیابان فردوسی، میدان امام خمینی، خیابان ناصرخسرو و خیابان امیرکبیر، از شرق با خیابان مصطفی خمینی و از غرب با خیابان خیام و خیابان پانزده خرداد محدود شده است و با محله‌های ‌فردوسی، سنگلج، بهارستان، ایران، بازار، امین حضور، سیروس مجاورت دارد.  

مشخصات و ویژگی های منطقه ۱۲ شهرداری تهران

تاریخچه منطقه ۱۲ تهران

عمده سابقه تاریخی و تمدنی منطقه دوازده شهرداری تهران به قدمت پایتخت شدن تهران بازمی‌گردد.

دوره صفویه و زندیه

به دلیل آنکه دوره صفویه و زندیه پایتخت سیاسی در شهرهای شیراز و اصفهان بود، بسط و گسترش تهران و مناطق آن چندان مورد توجه نبود.

مستند به گزارش‌هایی پیش از دودمان قاجار، در دوره شاه تهماسب صفوی و شاه عباس اول بناها و مراکزی در محدوده کنونی منطقه دوازده شهرداری تهران بنیاد گذاشته شده بود. از آن جمله می‌توان به احداث چهار دروازه بر تهران قدیم به دستور شاه تهماسب اشاره کرد که این چهار دروازده در محدوده منطقه یازده و دوازده کنونی تهران قرار داشتند. چهار دروازده احداث شده در دوره شاه تهماسب از شمال به میدان توپخانه و خیابان سپه، از جنوب به خیابان مولوی، از شرق به خیابان ری و از غرب به شاپور (نام‌ها اشاره با اسامی فعلی) محدود می‌شد.
همچنین در دوره شاه عباس اول در محدوده کنونی منطقه دوازده شهرداری تهران باغی به نام «چهارباغ» احداث شد. بعدها در همین منطقه و محدوده چهار باغ عباسی کریم‌خان زند دستور احداث یک دیوانخانه را صادر کرد.[۵] در نهایت در دوره قاجاریه در همین محدوده چهارباغ عباسی عهده صفویه و دیوانخانه کریم‌خان زند، بنای کاخ گلستان گذاشته شد. هم‌اکنون هم بقایی از آن دیوانخانه کریمخان زنده معروف با خلوت کریمخانی در محوطه کاخ گلستان برجای مانده‌است.

دوره قاجاریه

رشد کالبدی و اجتماعی و فرهنگی منطقه دوازده شهرداری تهران در دوره قاجاریه آغاز شد.

روز ۲۲ فرودین ۱۱۶۵ برابر با ۱۱ جمادی الثانی ۱۲۰۰ هجری قمری همزمان با عید نوروز آغا محمدخان قاجار به چنارستان شاه‌عباسی و خلوت خانه کریم‌خانی تاج سلطنت ایران را بر سر گذاشت. او تاج به سرگذاشت و تهران نیز از پس سه قرن حیات شهری، رخت پایتختی به تن کرد. از همین دوران است که بسط و گسترش کالبدی و اجتماعی و سیاسی منطقه کنونی دوازه شهرداری تهران به عنوان مرکز دارالخلافه رقم خورد. مستند به گزارش‌های تاریخی در دوره حکمرانی آقامحمدخان قاجار بنای ایوان تخت مرمر در این محدوده گذاشته شد. بسط و گسترش مرکز دارالخلافه قاجاریه که محدوده کنونی منطقه دوازده شهرداری تهران است تا پایان دوره قاجار ادامه یافت و هر به تعبیر سعدی در گلستان هرکه آمد عمارتی نو ساخت.
در زمان فتحعلی‌شاه بناهای متعددی از جمله مسجد شاه، مسجد سید عزیزالله، مدرسه مروی، قصر قاجار، باغ نگارستان و لاله‌زار نام برد. شهر تهران در اوایل سلطنت ناصرالدین شاه (۱۲۲۹ خورشیدی) از چهار محله قدیمی به نام‌های عودلاجان (محله اعیان نشین) چال میدان، بازار و سنگلج تشکیل شده بود. هر یک از محله‌ها به وسیله یک دروازه به خارج شهر ارتباط می‌یافتند و دروازه ارگ را که در شمال دیوار ارگ واقع شده بود دروازه دولت نامیدند”. در طول سلطنت ناصرالدین شاه تهران توسعه زیادی پیدا کرد. اقدامات اصلاحی امیرکبیر نقش مهمی در این توسعه داشت. به دستور امیرکبیر قلعه ارگ تجدید عمارت شد و کوچه‌ها برای حرکت کالسکه‌ها عریض گردید و شهر در همه زمینه‌ها نظم بهتری یافت. به‌طور کلی در دوره ناصرالدین شاه در داخل و خارج حصار شهر بناهای زیادی ساخته شد. در مسیر توسعه و رشد کالبدی و اجتماعی محدوده کنونی منطقه دوازده شهرداری تهران به عنوان مرکز سیاسی دارالخلافه اقدام‌های میرزا تقی‌خان امیر کبیر بسیار مؤثر بود. به همت او بناهای متعددی در محدوده مرکز دارالخلافه ایجاد شد که از جمله می‌توان به اشاره کرد به اجداث مدرسه دارالفنون، بازار امیر، بازار کفاش‌ها (در محدوده کنونی بازار بزرگ تهران) سرای امیر. از دیگر بناهای مهم دوره سلطنت ناصرالدین شاه می‌توان باغ گلستان، باغ و قصر سلطنت‌آباد، مدرسه سپهسالار مسجد سپهسالار، باغ فردوس، میدان امین‌السلطان، شمس العماره و … نام برد که برخی از این بناها در محدوده منطقه دوازده شهرداری تهران قرار دارد. در همین دوره است که محله سنگلج و بازار بزرگ تاسیس شد.

اطلاعات عمومی منطقه ۱۲ تهران

محدوده جغرافیای منطقه ۱۲

از شمال به خیابان انقلاب، از غرب به خیابان حافظ و خیابان وحدت اسلامی و از جنوب به خیابان شوش و از شرق به خیابان ۱۷ شهریور و اتوبان شهید محلاتی محدود می‌شود. منطقه دوازده از شمال با مناطق هفت و شش، از شرق با مناطق سیزده و چهاردهٰ، از جنوب با مناطق پانزده و شانزده و از غرب با منطقه یازده همجوار است.

مساحت و جمعیت منطقه ۱۲ تهران

جمعیت منطقه ۱۲ شهر تهران بر اساس سرشماری نفوس و مسکن انجام شده توسط مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ به نقل از سایت شهرداری تهران، جمعیت کل منطقه بالغ بر ۲۳۹٬۶۱۱ نفر است. از این میزان ۱۲۱٬۹۳۷ نفر زن و ۱۱۷٬۶۷۴ نفر مرد است. مجموع خانوار ساکن در منطقه دوازده ۷۸٬۵۰۶ خانوار اعلام شده‌است. همچنین مستند به گزارشی دیگر جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۲۴۰٬۷۲۰ نفر (۷۶٬۶۲۸ خانوار) شامل ۱۲۲٬۱۴۱ مرد و ۱۱۸٬۵۷۹ زن است. همچنین وسعت منطقه ۱۶۰۰٬۸۲۳۵ هکتار عنوان شده‌است.

ویژگی های منحصر به فرد منطقه ۱۲ تهران

منطقه دوازده شهرداری تهران از حیث سابقه و قدمت تاریخی و دارا بودن بناهای متعدد تاریخی، همچین حکومتی و سیاسی به دلیل شمار قابل توجهی از مراکز سیاسی و حکومتی، وجود سفارتخانه کشورهای دیگر در این منطقه و نیز از جهت اقتصاد و تبادلات مالی و تجاری حائز اهمیت است. از سویی دیگر این منطقه از دیر باز یکی از مناطق قابل توجه در رشد و پروش علمی و وجود مراکز علمی متعدد بوده‌است.

همچنان که توضیح داده شد؛ قدمت سکونتگاهی آن به دوره صفویه بازمی‌گردد و دوره قاجاریه این منطقه از شهر تهران به عنوان مرکز دارالخلافه برگزیده می‌شود. مستند به گزارش‌های تاریخی عمده رشد و توسعه کالبدی و اجتماعی این منطقه در دوره قاجاریه است. به اعتبار این قدمت و تعدد و تنوع مراکز فرهنگی، تاریخی، امکان مذهبی و تجاری قدیمی از منطقه دوازده شهرداری تهران به عنوان قلب تاریخی تهران یاد می‌شود. به عنوان یکی از مناطق مهم تهران برای جذب گردشگر از اقصی نقاط تهران و ایران و گردشگراان خارجی است. بنا به گزارش‌هایی در ایام تعطیلات نوروز در سال‌ها متوالی قریب چند هزار نفر[۹]از مراکز و امکان متعدد گردشگری و تاریخی منطقه دوازده تهران بازدید کردند.
از ویژگی‌های مهم منطقه قرار گرفتن بازار تهران به عنوان مرکز مبادلات تجاری تهران، نقش آن را برجسته کرده‌است. علاوه بر بازار بزرگ تهران، در محدوده و محله‌های مختلف منطقه دوازده اصناف گونانی به‌طور متمرکز به فعالیت مشغول هستند؛ اصطلاحاً راسته برخی از کالاها در محدوده این منطقه است. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سبزه میدان – طلا و جواهر
 • منوچهری – کیف و چمدان
 • صف – کیف و کفش
 • فردوسی – چرم و ارز
 • انقلاب – کفش
 • مصطفی خمینی – فرش
 • سه راه امین حضور – بورس لوازم خانگی
 • مولوی – پرده و پارچه
 • جمهوری و ملت – چاپ و نشر
 • صاحب جم – مواد شوینده
 • روشندلان – پارچه رو مبلی
 • پل چوبی – تزئینات داخلی ساختمان

همچنین شمار قابل توجهی از مراکز و نهادهای دولتی، وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در این منطقه قرار دارد. از جمله می‌توان به ساختمان مراکز سیاسی و حکومتی زیر اشاره کرد.

 • ساختمان مجلس شورای اسلامی
 • ساختمان شهرداری تهران
 • ساختمان وزارت دادگستری
 • ساختمان وزارت امورخارجه
 • ساختمان وزارت امور اقتصاد و دارایی
 • بنای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
  روزنامه رسمی
 • سفارت روسیه
 • سفارت انگلستان
 • سفارت آلمان
 • سفارت دانمارک
 • سفارت ترکیه

حمل و نقل عمومی منطقه ۱۲ تهران

منطقه دوازده شهرداری تهران به دلیل واقع شدن در بافت تاریخی و مرکزیت شهر از وضعیت ترافیکی متفاوتی نسبت به دیگر مناطق تهران برخوردار است. این منطقه دارای ۵۶٫۳۹ کیلومتر معابر شریانی، ۶۹٫۱۹ کیومتر معابر جمع و پخش‌کننده محلی، ۴ پایانه اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی درون‌شهری، ۵ کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری، ۴٫۳۲ کیلومتر پیاده‌راه، ۱۹۲ ایستگاه تاکسی و اتوبوس و دارای ظرفیت پارکینگ ۷۷۰۰ خودرو است. همچنین شهروندان و مسافران به این منطقه از طریق ایستگاه‌هایی در متروهای خط یک و دو به شبکه مترو تهران دسترسی دارند.

ایستگاه های مترو منطقه ۱۲ تهران

 • ایستگاه متروی امام خمینی
 • ایستگاه متروی بهارستان
 • ایستگاه متروی پانزده خرداد
 • ایستگاه متروی خیام
 • ایستگاه متروی فردوسی
 • ایستگاه متروی دروازه دولت
 • ایستگاه متروی دروازه شمیران
 • ایستگاه متروی سعدی
 • ایستگاه متروی میدان محمدیه
 • ایستگاه متروی ملت
 • ایستگاه متروی میدان شهدا
 • ایستگاه متروی مولوی
 • ایستگاه متروی میدان قیام
 • ایستگاه متروی شهدای هفدهشهریور