کارشناس رسمی دادگستری

این نوع خدمت با سابقه قریب به هشتاد ساله با هدف افزایش بعد تخصصی آرائ دادگاهها ایجاد گردیده است و عمدتا کارشناسان از طریق آزمون جذب کانون کارشناسان رسمی دادگستری شده و نظریات کارشناسی را برای دادگاهها و بخش خصوصی و دولتی و … ارائه میدهند و اهمیت این رشته در ارائه سند رسمی نظریه است یعنی نظر کارشناس رسمی دادگستری به عنوان یک سند رسمی در چارچوب مورد نیاز نافذ است.

داود کامرانی مقصود

کارشناس رسمی دادگستری
  • کارشناس رسمی دادگستری (حوزه کشوری در تمامی گرایشات قضائی)
  • فارغ التحصیل کارشناسی ارشد عمران – ژئوتکنیک از دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  • لیسانس حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی

 

تعریف کارشناسی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری کیست؟

 کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند. کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که پس از گذراندن آزمون کارشناسان رسمی، دارای پروانه کارشناسی رسمی می شود که این پروانه، از طریق بخش استعلام وضعیت کارشناس سایت عدل ایران، قابل استعلام می باشد. 

کارشناسی رسمی دادگستری، اعتباری است که به افراد متخصص داده می شود، تا در مواقع ضرورت، از تخصص شان استفاده شود. برای سنجش این کارشناسان، آزمونی تحت عنوان آزمون کارشناسان رسمی، برگزار می شود. متقاضیان، برای ثبت نام در این آزمون، باید دارای مدرک کارشناسی و حداقل پنج سال سابقه کار مرتبط باشند. کانون کارشناسان رسمی دادگستری، یکی از مراجعی است که مجوز برگزاری این آزمون را دارد.

مشاوره، نگارش و تاییدیه

علاوه بر مشاوره تخصصی، نگارش و تاییدیه خواسته ها نیز جزو خدمات ارائه شده توسط ماست.

حضور در دادگاه

حضور رسمی در دادگاه، شورای حل اختلاف و مراجع رسمی رسیدگی به پرونده های حوزه تخلفات شهری و روستایی

استحکام بنای ثقلی

تایید استحکام بنا بسته به نیاز پایان کار و انشعابات و همچنین جهت اضافه اشکوب (ساخت طبقات اضافه و همچنین ساخت اضافه متراژ)

صدور قدمت بنا

به منظور اخذ انشعابات و همچنین در پرونده های جهاد کشاورزی یکی از مهم ترین نیازها تعیین قدمت بنا توسط کارشناس رسمی دادگستری است.

تعیین قیمت املاک

تعیین قیمت املاک به جهت ارائه به سفارت خانه ها و وکلای مهاجرتی و همچنین جهت وثیقه گذاری بانکی و قضایی در سطح کشور و همچنین تعیین اجاره بهای املاک

ارزیابی کارخانجات و اموال

ارزیابی و قیمت گذاری اموال و املاک کارخانه جات به منظور ارائه به اداره مالیات و همچنین افزایش دارایی شرکت نزد سازمان ثبت. همچنین تعیین اجاره بهای املاک

قرارداد مدیریت پیمان

ورود به قراردادهای مدیریت پیمان و قراردادهای فنی به منظور حل اختلاف، تنظیم لایحه تاخیرات، نگارش دفاعیه و کلیم بر اساس قرارداد و تایید امور انجام شده.

مشاوره به دهیاری

مشاوره قانونی به دهیاری ها و بخشداری ها به منظور اجرای طرح تفصیلی و طرح هادی و انطباق آن با قوانین اجرایی و اداری جهاد و بنیاد مسکن.

کارشناس دادگستری

جایگاه کارشناس رسمی دادگستری ازنظر دادگاه و سیستم قضایی

درصورتی‌که نظر کارشناس رسمی دادگستری با اوضاع‌واحوال محقق و معلوم مورد کارشناسی مطابقت نداشته باشد، دادگاه به آن ترتیب اثر نخواهد داد. از این ماده برداشت می‌شود که نظر کارشناس در فرضی اثرگذار است که نظریه با اوضاع‌واحوال معلوم و محقق مسئله موافقت داشته باشد والا دادگاه از آن متابعت نخواهد کرد زیرا در این صورت، دادگاه علم به بطلان نظریه پیدا می‌کند.

درعین‌حال دادگاه نمی‌تواند نسبت به عقیده کارشناس بی‌اعتنا باشد زیرا نظر کارشناس رسمی دادگستری، اماره بر واقع است و عدم پذیرش آن باید موجه باشد؛ اما احتمال دارد دادرس به قراین دیگری دست یابد که بی‌اعتباری نظریه را نشان دهد یا قرینه دیگری او را به تردید وادارد؛ در چنین وضعی دادگاه به تحقیق بیشتری می‌پردازد و درصورتی‌که به نتیجه مخالف برسد به نظریه ترتیب اثر نخواهد داد؛

بنابراین نظر کارشناس رسمی دادگستری باید قناعت وجدان دادرس را تأمین کند؛ به تعبیر دیگر عقیده کارشناس طریقیت دارد نه موضوعیت و هیچ‌گاه این عقیده بر دادگاه تحمیل نمی‌شود. البته باید پذیرفت که اصل بر صحت نظریه است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. در فرضی که اصحاب دعوا به نظریه اعتراض نکنند ولی این نظریه قابل متابعت نباشد و از طرفی موضوع فنی و تخصصی باشد دادگاه رأساً می‌تواند موضوع را به هیئت کارشناسی ارجاع دهد.

درخواست دریافت مشاوره

چطور از کار کردن لذت ببرید و

بهره‌وری خود را به حداکثر برسانید

همین الان رایگان دانلود کنید